Detailní popis produktu
Miniaturní zvyšující/step-up měnič s výstupem 5V/600mA ideální pro napájení čidel (kvalita vzduchu) nebo adresovatelných RGB LED pásků z baterky a fungující i jako spínač.
Na desce o velikosti 15.3 x 10.2 mm je spínací obvod DIO6605 pracující na frekvenci 1.2 MHz. S takto malou deskou jsi schopen napájet zařízení se vstupním napětím 5V a až 600mA.
A že funguje jako nicnežeroucí spínač? Ano, je tam i EN pin na hřebínek. Pokud je EN připojen k VIN (nebo je napětí vyšší než 1.6V - například z ESP8266/ESP32/RaspberryPi), je měnič zapnut. Pokud je napětí nižší než 0.4V, je ve vypnutém stavu a takto odebírá méně než 1uA ! Zároveň je samozřejmě vypnuté i zařízení, které je z měniče napájeno.
Autor: @chiptron.cz
Specifikace:
- Čip: DIO6605B
- Vstupní napětí: 2.7-4.5V
- Výstupní napětí fixní: 5V
- Výstupní proud: 0.6A
- Frekvence spínání: 1.2 MHz
- Účinnost: 95% (max)
- Rozměry: 10.2x5.3x2.8mm
- Váha: 0.6g
Součástí dodávky:
- 1ks LaskaKit Bat-Boost měnič 5V 0.6A DIO6605B
Poznámka:
- Tento výrobek není samostatně funkčním celkem a může vyžadovat odbornou montáž.
- Fotografie výrobků jsou pouze ilustracemi na ukázku a někdy se mohou lišit od skutečného vzhledu předmětu. Avšak toto nemění jejích základní vlastnosti.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Funguje naprosto dle očekávání, je tady však důležité info pro všechny kdo využívájí port ENABLE. Za prvé nutno připomenout, že port ENABLE je od výroby na DPS propojen s Vin+(nutno odškrábnout propojku např.malým lámacím nožem, nebo si hodíte šluš na desku, v horším případě přímo baterie). Obecně platí, že propojení pinu EN na Vin+ způsobí zapnutí výstupu, po bězném rozpojení ke GND zůstane výstup po dobu 5 sec aktivní na úroveň napětí Vin+ = Vout+. Pokud vyžadujete tzv. FORCE(rychlé) vypnutí výstupu, tak je potřeba na pin ENABLE generovat 6 pulsů ke GND se střídou 1:1 (OFF 150uS a ON 150uS, smyčka bude končit výstupem ke GND, tak že OFF stav na Enable pin. To bych považoval za cenné INFO. Měj te se,..
Ahoj Aleši, funguje to! Problém nebyl v SW, ale v zapojení. Skutečně log1 musí být z ARD, čili 5V a nikoliv ze vstupního napájecího napětí do step up konvertoru (3 až 3,7V).
Obvod je třeba nejdříve "nastartovat" přivedením vstup. napáj. napětí (3 až 3,7V) na EN a dále je EN drženo v log1 z ARD. Aby nešlo napájecí napětí do výstupu, použil jsem dvě diody, spojené katodama na EN, dále na anodu první diody se přivádí + (3 až 3,7V) při startování, na druhou pak +5V z ARD - samodržení. Ještě je třeba použít resistor 10k ze vstupu EN na zem. Takhle když se pak přivede tebou uvedených 6 pulsů 1:1 150us tak dojde k okamžitému vypnutí. :))
Jen malým nedostatkem je to, že startovací tlačítko je třeba v případě ARD Nano držet aspoň 2s, než naběhne procesor a samodržení dá log1.
Díky za sdílení informací a snad toto pomůže i jiným kolegům!
Kontaktuj mě klidně na neonchip.cz (whatsapp atd..), číslo je na webu..
Ahoj Jirko, to mě tedy mrzí, že se ti to nedaří. Potřeboval bych popsat okolnosti zapojení. Arduino napájíš 3 az 3.6V i s měničem Vin,ano ? Už si to nepamatuji, ale funkce force se podobá jiným měničům, které jsou v aplikacích pro velmi nízkou spotřebu (watchdog(y)atd..). Vstup EN dávám ke GND jak jsem psal pulsama, ale log.1 je myšlena jako stav=vstup na arduinu. Jinak je pravda, že v dokumentaci není ani čárka tady o tom. Pro jistotu se podívám do sw. Jinak mě to pěkně naštvalo, když jsem udělal HW a tady pomalé vypnutí se dělo, "doslova jsem to možná taky přemluvit, aby se to ihned vypnulo". Určitě mi dej vědět, co se podařilo nebo ne.Jsem ochoten to znova otestovat. Díky, Aleš
Zkoušel jsem na ARD Nano poslat 6 pulsů se střídou 1:1 a délkou 150 mikrosekund na EN a modul se chová tak,
jako by byl EN připojen pouze na GND, čili napětí spadne na cca 2,5V a teprve po 5s se odpojí úplně. Toto
vypadá značně divně na napájených obvodech. V DS a ani nikde na webu jsem informace o nuceném, rychlém
vypnutí nenašel. Jak jsi na na tohle přišel? Díky
Zdravím, mám podobný problém. Chci použít EN pro zapnutí/vypnutí měniče (i spotřebiče). Po přerušení můstku a zapojení IN=3.3V, GND=GND, EN = Dx s příkazem HIGH je na LED 5V. Pokud vypnu desku (ESP32C3-reset tlačítkem), na výstupu měniče je 2,6V, tzn. LED stále svítí. Má se měnič takto chovat??
Požadovanou funkcionalitu jsem dosáhl takto, pokud je můstek spojený a EN spojím s GND na ESP32 (dojde k vypnutí všeho), ale nevím, jestli to není nebezpečné , proto bych se chtěl zeptat, jestli je možné tímto způsobem zapojit tento měnič, díky!
Musím se omluvit, po důkladnějším testu měnič funguje, jak má. Spotřebič se vypne cca do 10 sekund pokud EN nemá HIGH z Dx. Jen by bylo vhodné podrobněji rozepsat pro neznalé (jako jsem já), jak deska funguje. :)
Koupil jsem pár kusů a koukám, že můstek je z výroby propojený.
Nemělo by zaznít, že bez přerušení můstku je ovládání měniče přes EN pin smrtící?
Měnič používám s LiPo baterií v testovacím zapojení s diodami. A ještě jednou se pokusím vysvětlit co mně to dělá.
1) Rozpojím můstek
2) Připojím baterii na Vin Gnd - měnič je vypnutý
3) Propojím EN s Vin (5V nemám) - měnič se zapne
4) Odpojím EN z Vin - měnič je stále zapnutý
5) EN pro jistotu uzemním - měnič je stále ZAPNUTÝ (neměřil jsem výstupní napětí, možná je tam méně než 5V, ale testovací diody stále svítí)
Dobrý den,
Používate li Arduino pak EN připojte buď k Dx - Kterýkoliv digitální pin a pošlete na něj HIGH. Nebo připojte EN k +5V.
Vin na arduinu je pod napětím pouze pokud tam VY něco přivedete ze zdroje, zatímco +5V je výstup stabilizátoru Arduina (desky) a žije li Arduino je tam vždy napětí.
Tak tedy nevím, dělám něco špatně?
Můstek jsem přerušil, měnič defaultně vypnutý, přivedl jsem na EN pin Vin, měnič se zapnul. Vin jsem odpojil, měnič stále zapnutý, propojil jsem EN pin se zemí, měnič zůstal zapnutý. Dá se nějak vypnout?